AVM’de Stand Açmak

Kendi işinizin patronu olmak istiyorsunuz ancak dükkan kiralarına ayıracak bütçeniz yok. Hem kapının önünden günde kaç kişi geçecek de içeri girecek o da belli değil. Peki, AVM’de açılacak stantlar için yatırım yapmak mantıklı mı? Hangi stantlar para kazandırıyor? Son yıllarda oldukça popüler olan AVM standları, doğru noktada konumlandırıldığında ve doğru ürün satıldığında doğru bir kazanç […]


avm-de-stand-acmak


Kendi işinizin patronu olmak istiyorsunuz ancak dükkan kiralarına ayıracak bütçeniz yok. Hem kapının önünden günde kaç kişi geçecek de içeri girecek o da belli değil. Peki, AVM’de açılacak stantlar için yatırım yapmak mantıklı mı? Hangi stantlar para kazandırıyor? Son yıllarda oldukça popüler olan AVM standları, doğru noktada konumlandırıldığında ve doğru ürün satıldığında doğru bir kazanç kapısı oluyor. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde etrafta kurulmuş olan stantları görürsünüz. Kahve, meyve suları, doughnat, mısır, şeker, çikolata gibi yiyecek içecek ürünlerinin satıldığı bu AVM stantları, insan silkülasyonunun olduğu bir yerde olduğu için yatırımınızın kazanç getirmesi çok büyük ihtimal. Yeni bir iş kurmak için büyük bir sermayeniz yoksa, küçük sermaye ile kendi işinizin sahibi olmak için AVM stantlarına yatırım yapmak iyi bir fikir. Az sermayeli yüksek kazanç sağlayan işler arasında alışveriş merkezlerinde kurulan meyve suyu stantları geliyor.

Kendiniz sıkacağınız meyve sularını ortalama 5-6 TL’ye satarsanız, aylık bazda ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Alışveriş merkezlerine göre, stantlar için kira fiyatları da değişiklik gösteriyor. Merkezi semtlerde ve gelir grubu yüksek tüketicilere hitap eden bir alışveriş merkezinde açacağınız bir stant için ödeyeceğiniz kira daha düşük olacaktır. Kendi işinin sahibi olmak isteyen birçok insan, artık dükkan ile uğraşmak yerine çok daha pratik ve kazançlı olan stantları tercih ediyor. Sandviç, çay, kahve konsepti, mısır ya da dougnhut gibi stantlar, özellikle alışveriş merkezlerinde çok iş yapıyor. Hem uygun fiyatlı olmaları hem de pratik olmaları yönüyle, az bütçeli yüksek kazançlı işler arasında yer alıyor. Masrafı normal bir dükkana göre çok daha düşük olan AVM stantlarından kurmak istiyorsanız, ilk yapmanız gereken ne üzerine satış yapacağınıza karar vermek olmalıdır. Kahve gibi ucuz maliyetli, %100 kar ile satabileceğiniz ürün gruplarını tercih edebilirsiniz.

Stant açmak için yalnızca gıda ürünlerini tercih etmek zorunda da değilsiniz. Saat, aksesuar, takı, telefon kabı ve telefon ürünleri, kitap, dergi gazete, açık parfüm ve kozmetik ürünlerini de tercih edebilirsiniz. Ünlü markaların ürünlerini satan aksesuar ve takı stantları alışveriş merkezlerinde iyi iş yapan sektörlerden. Alışveriş merkezinde en çok iş yapan stantlardan biri de bardakta mısır konsepti. Oturmak zorunda olmadan,  bardakta servis edilebilen ve tüketimi pratik olan bardakta mısır da üretimi ile satışı arasında %100 kar elde edebileceğiniz gruplardan. AVM stant kiralarına gelince; kiralayacağınız alana göre stant kiraları da değişiklik gösteriyor. Orta grup bir alışveriş merkezinde 5m2’lik bir stand yeterli olacaktır. Bunun için ödeyeceğiniz kira 1000 TL ile 2500 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu rakam gözünüzü korkutmasın, müşterinin zaten içeride olduğu alışveriş merkezinde kuracağınız bir stand, hem kendi işinizin sahibi olmanızı sağlayacak hem de ayda 3000 TL’den başlayan kazanç elde etmenizi sağlayacak.

 

4 Comments

 1. ali

  Aralık 22, 2015 at 8:11 pm

  Avm de stand actıgımızı varsayarsak bundan ne kadar bi kazanc elde etmiş olucaz ve rehabette olan ne gibi ürünleri satmam bana daha fazla kazanc saglar?

 2. haydar

  Aralık 22, 2015 at 8:25 pm

  Avm de stand acmak için ne yapmam gerekli yani ne gibi evraklar felan gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz?

 3. ecrin

  Aralık 22, 2015 at 8:34 pm

  Avm de stand acmamız için herhangi yerden izin belgesi vs almamız gerekiyormu yada para ödememiz gerekiyormu bi yere ?

 4. eren

  Aralık 22, 2015 at 8:40 pm

  Avm de stand acıcaksanız eger en kar edebileceginiz işler sandivic ve içecek tarzı işler kolay ve pratiktir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir