Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır?


Bugün ki yazımızda sizlere ” Araç Hasar Kaydı Nasıl Sorgulanır? ” konusunu işleyeceğiz.Bir aracın hasar kaydı olup olmadığı aracın satış fiyatını direkt olarak etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin mutlaka araç hasar kaydı sorgulaması yapması gerekir. Peki, araç hasar kaydı nasıl sorgulanır?

Araç hasar kaydı sorgulaması farklı pek çok yöntem ile yapılabilmektedir. Bunlardan ilki cep telefonu operatörleri üzerinden hasar sorgulaması yapılmasıdır. Turkcell araç hasar kaydı sorgulaması için hasar kaydı yapılmak istenen aracın plaka numarası yazılarak 5664 numarasına gönderilmesi yeterlidir. Bu mesajın ardından operatör size karşı mesaj göndererek aracın hasar kaydı olup olmadığını, hasar kaydı var ise bu kayıtların nedenleri ve hasar tutarları yollanmaktadır.

Avea hasar kaydı sorgulama ve Vodafone hasar kaydı sorgulama işlemleri de SMS ile yapılabilmektedir. SMS ile hasar kaydı yapılmak istenirse bunun için 5664 numarasına sorgulama yapılmak istenen aracın plakasının gönderilmesi yeterli olacaktır. Bir diğer hasar sorgulama yöntemi ise e-devlet üzerinden plaka bilgilerinin girilerek sorgulama yapılmasıdır.

Kullanılan yöntem ne olursa olsun mutlaka ikinci el araç satın almak isteyen kişilerin öncesinde hasar sorgulaması yapılması ve bu konuda satıcının sözüne tek başına itibar etmemeleri gerekir. Çünkü aracın aldığı her hasar fiyatını büyük oranda etkilerken hasarın boyutu ve hasar alan parçanın kendisine bağlı olarak büyük zarara uğrama riskiniz bile bulunmaktadır. Aracın aldığı hasarların bilinerek satın alınması durumunda ise mutlaka ön araştırma yapılarak hasar ile fiyat arasındaki ilişkinin doğruluğundan emin olunmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir