Ak Parti 50.000 TL DestekHepinizin bildiği üzere Ak Parti’nin, 1 Kasım seçimleri öncesi verdiği vaatlerden biri de 50.000 TL hibe ve 100.000 TL’ye kadar da %0 faiz ile kredi fırsatıydı. Seçimler yapıldı, sonuçlar açıklandı ve AKP’nin tek başına iktidar olmasının ardından bu kez de bu vaatlerin ne zaman gerçekleşeceği merak konusu oldu. Seçimden sonra 3 ay içinde tüm vaatlerini yerine getireceklerini açıklayan Başbakan Davutoğlu, kendi işini kurmak isteyen gençlere destek çıkacağı ve karşılıksız olarak 50.000 TL’ye kadar destek sağlayacaklarını, bu miktarın yeterli olmaması durumunda da 100.000 TL’ye kadar faizsiz devlet kredisi vereceklerini açıklamıştı.

Bu açıklamayı, partinin resmi internet adresinde de bulabilirsiniz. Peki, bu vaatler ne zaman yerine getirilecek? Gençlerin kendi işini kurma hayali gerçeğe dönüşecek mi? Tahminimize göre( yapılan açıklamalardan da yola çıkarak) bu destek ve faizsiz kredi, KOSGEB ile bağlantılı olmayacak. Devlet desteği ile sağlanacak olan 50.000 TL hibe ve 100.000 TL faizsiz kredi için tabi bir de belirli kriterler bulunacak.

Her iş kurmak isteyen ya da her proje için bu desteğin sağlanacağını düşünmüyoruz. Ancak gençlerin ne zaman bundan yararlanmaya başlayacağı, hangi projelerin bu kampanyadan yararlanabileceği, destek verilecek fikirlerin hangi kriterlerde değerlendirileceği ile ilgili AK Parti’den henüz bir açıklama gelmedi. Yine de tüm vaatlerini 3 ay içinde yerine getireceklerini söyleyen başbakan Davutoğlu’nun konu ile ilgili yakın zamanda bir açıklama yapması ve merak edilen sorulara bir açıklık getirmesi bekleniyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir