2017 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?2017 devlet destekli evlilik kredisinin nasıl alındığını merak mı ediyorsunuz? Evlenmek istiyorsunuz ancak yeteri kadar nakit paranız mı yok? Bankalardan düğün kredisi ya da evlili kredisi alamıyor musunuz? O halde devlet destekli evlilik kredisi almak için gerekli koşullara sahipsiniz demektir.

2017 devlet destekli evlilik kredisi almak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yazımızı okuyun. 2016 yılında Maliye Bakanlığı ile Aİle ve Sosyal Politikalar Bakanlığı evlenmek isteyen gençlere destek olmak amacıyla devlet destekli evlilik kredisi vermeye başladı. Her ne kadar zahmetli olsa da ve zaman alsa da faizsiz ve bir yıl ertelemeli evlilik kredisi almak mümkün. Elbette bu avantajlı krediden faydalanmak için gerekli koşulları da taşımanız şart. Öncelikle Türk Ceza Kanununda belirtilen ağır cezalardan biriyle cezalandırılmamış olmanız gerekiyor. Evlilik tarihinizden önce en az üç yıl boyunca çeyiz hesabınıza düzenli olarak ödeme yapmanız ve nakit para ihtiyacınızın olması gerekiyor. Ayrıca ilk evliliğinizi 27 yaşınızı doldurmadan yapmanız da şart. Yani bu koşullar altında en geç 23 -24 yaşlarınızda çeyiz hesabınızı açmalısınız. Bu koşulları taşıdığınız takdirde bir banka aracılığıyla devlet destekli evlilik kredisi almak için başvuru yapabiliyorsunuz. Ardından başvurunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından inceleniyor ve gerekli koşulları taşımanız durumunda başvurunuz onaylanıyor. Asıl işiniz başvurunuzun onaylanmasından sonra bankada çeyiz hesabı açmanızla başlıyor. Çeyiz hesabını bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu olarak açabiliyorsunuz. Bu hesabı ortak hesap şeklinde açamayacağınızı not edelim. Bu hesaba aylık ya da üç aylık olarak para yatırabilirsiniz. Yatırdığınız para en az 100 TL ve en çok 1000 TL olabilir. Ödemelerinizi üç aylık olarak yapmayı tercih ederseniz bu durumda üç ayda bir en az 300 TL ve en çok 3000 TL para yatırabilirsiniz. Çeyiz hesabını açtığınız zaman bir kereye mahsus olmak üzere hesabınıza 1000 TL’den fazla para yatırabilirsiniz. Ancak 15.000 TL’den fazla para yatırmazsınız. Ayrıca çeyiz hesabınızı bir bankadan başka bankaya taşımanız da mümkün değildir. Bir yıl içinde üç defadan fazla sayıda ödeme aksatmamanız gerekir. Bu durumda evlilik kredisini alamazsınız. Eğer 18 yaşınızdan küçükseniz veliniz ya da vasinizin tarafından size bir çeyiz hesabı açılması mümkündür.

Çeyiz hesabınıza para yatırdığınızda ne olacak? Ne kadar süreyle para yatıracaksınız? Devlet katkısı yani devlet destekli evlilik kredisi alabilmeniz için en az üç yıl ve en fazla 5 yıl boyunca hesabınıza para yatırmanız gerekir. Evlendiğiniz tarihte birikiminiz ne kadarsa devlet size birikiminizin %20’si kadar katkı öder. Bu tutar 5.000 TL’yi aşamaz. Sizin ve eşinizin hesap açması hâlinde her biriniz beşer bin lira olmak üzere 10.000 TL katkı alabilirsiniz. Kredi geri ödemesi bir yıl ertelemeli ve faizsiz olarak 24 ayda yapılmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir