20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?


Konut kredisi kullanmak isteyen pek çok kişi kredi aylık ödeme tutarını düşürebilmek adına uzun vadeli konut kredisi kullanmak ister. Ancak burada unutulmaması gereken çok önemli bir nokta bulunur. Kredi vadesi uzadıkça toplamda ödenecek olan tutar da katlanarak artar. Bu nedenle kısa vadeli konut kredisi kullanmak her zaman için çok önemlidir.

Örnek vermek gerekirse 10 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanan bir kişinin ödemesi aylık ortalama 1.520 lira olurken 20 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen kişinin aylık ödemesi ise 1.317 lira olmaktadır. Yani aylık 203 lira daha az bir ödeme söz konusu olurken toplamda yapılan ödeme dikkate alındığında toplamda 113 bin lira fazla ödeme yapılır. Bu nedenle aylık ödeme konusunda sınırları biraz daha yukarı çekmeye çalışmak toplam ödemede sizi oldukça avantajlı bir konuma taşıyacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken konu aylık ödeme tutarını düşürmek amacı ile ödenemeyecek bir borcun altına girilmemesidir. Bunun için aylık hane gelirinin yarısının altında kalan kredi tutarları tercih edilmelidir. Aksi durumlarda ne yazık ki kredi onayı alınsa dahi bir süre sonra ödeme zorluğu yaşanacak ve konut kredisinin ödenmemesi nedeni ile ipotekli olan konutun satışına kadar giden pek çok sorun yaşanacaktır.

2 Yorum

  1. Zehra

    Nisan 26, 2016 at 10:48 am

    Çok fazla faiz oranı oynadığı için büyük bir sıkıntı. Vermiş olduğunuz örnektete gördüğüm gibi 200 tl gibi bir rakam daha aylık ödeme yaparak faiz oranı düşürmek daha mantıklı

  2. Aslıhan

    Nisan 26, 2016 at 10:50 am

    20 yıl kredi çekmek gerçekten büyük risk hem eviniz ipotek süresi artıyor hemde ödemeniz gereken rakam çok fazla artmakta.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir